Guidede naturture Sjælland og Sydhavsøerne.

Nu kan Du komme med Naturblokken på guidede ture året rundt med skovfoged og naturnørd Hans Henrik Erhardi.

Naturblokken er i fuld gang med at planlægge første halvårs ture 2025.

Herunder kan du se de første ture, som er under planlægning.

Mit indgående kendskab til naturlokaliteter og mangeårige strejfen rundt med fotoapparat, svampekurv, fiskestang mv. og en uddannelse som skovfoged, har givet et stærkt netværk og viden omkring naturlokaliteter. Den vil jeg gerne dele med dig.

Turene foregår fra april til oktober, i første omgang med 4 ture i første halvår 2025. Turene er af en længde på ca 4 km og tager ca 3 timer. Kræver almindelig god fysik, og at man selv kan transportere sig frem til mødested.

Der vil være maks. 15 deltagere på hver tur. Prisen variere fra 300kr/person og opefter afhængig af arrangementets varighed og evt forplejning.

Hunde må ikke medtages.

Billetter sælges gennem https://www.yourticket.dk/ der er direkte link til billetter under de enkelte turbeskrivelser.

Ved mindre tilmelding end 5 personer aflyses turen.

Er I en privat gruppe eller en lille virksomhed som ønsker et lukket arrangement er I velkommen til at henvende Jer, mindstepris er 2700kr for 3 timer.

Ud over naturoplevelsen og naturtemaet vil turene være krydret med lokalhistorisk fortælling om lokaliteten, f.eks. historien om Torneroseslottet Liselund, som blev bygget af ejeren som en kærlighedsgave til hustruen. Eller historien om fiskerlejet Brøndehøje, som forsvandt i Østersøen på en nat i en stormflod 1625. Kanonbådene som blev roet ud fra Røsnæs under Englandskrigene for at prøve at sænke nogle af de Engelske orlogsskibe osv.

Forårstur: Liselund Lørdag 26. april 2025 kl 10-13 Møns Klint.https://www.yourticket.dk/?ytroute=/arrangementer/48592/foraartur-moens-klint/

Længde ca 4km i kuperet terræn: Forårsflora, anemoner, fuglestemmer og nyudsprungen bøg samt forårets første orkidéer. Vi bevæger os stille gennem Liselund Park og langs oversiden af Møns Klint frem til Jydelejetrappen. Her er der en kort pause med en forfriskning og en sandwich. Dem, der har kræfter til det, kan tage de 500 trin ned og op igen inden vi fortsætter op gennem Jydelejet og ser på forårsfloraen, hvid, gul, blå anemone, kodriver, tyndakset gøgeurt og stor gøgeurt står i knop. Undervejs lytter vi til sangfuglene i krattet. Du vil lære nogle af de mest almindelige fuglestemmer at kende under turen. Der vil også lægges vægt på historie, myter og geologi.

Anemoner Møn

Fuldmåne og nattergal Mandag 12. maj 2025 kl 21-24 Mødested, Møns Fyr. Længde 3 km. https://www.yourticket.dk/?ytroute=/arrangementer/48711/fuldmaane-og-nattergal-moens-klint/

Nattergalen er kommet og synger nu i fuldmånens skær. Er det klart vejr, ser vi fuldmånen rejse sig af Østersøen.

Vi bevæger os langsomt på oversiden af Møns Klint med udsigt til fuldmånen, herefter slås en sløjfe omkring et af de krat, hvor der altid er syngende nattergal. Vi tilvænner os det begyndende mørke og bruger vores nattesyn og sanser undervejs. Lygter må ikke anvendes på turen, idet vi betragter disse som forstyrrelse af nattemørket , et særkende for Møn som vi passer på.

Nattergal Møn

Klokkefrø, Røsnæs Søndag 15. juni 2025 kl 19-22, længde 4 km i kuperet terræn. Mødested P plads før Naturskolen. Røsnæs er et af de bedste steder i landet at opleve koret af klokkefrøer og de mange sangfugle, som holder til i kystkrattene. Vi bevæger os stille ud på en tur som bringer os tæt på de vandhuller, hvor klokkefrøen yngler. Mange af vores sangfugle synger endnu, og vi stifter helt sikkert bekendtskab med flere arter af disse undervejs. Turen krydres med Røsnæs historie.

Klokkefrø Røsnæs

Orkidétur Møn Søndag 6. juli 2025, P-plads Liselund kl 10-13. Nu blomstrer orkidéerne, horndrager, rød- og hvid skovlilje og mange af de andre overdrevsarter på de Mønske kalkoverdrev. Er vejret solrigt, vil vi opleve en række dagsommerfugle på vingerne. Turen er på ca 4 km i kuperet terræn med mulighed for en afstikker ned af Jydelejetrappen, så Møns Klint også kan ses fra stranden. Der vil være en sandwich og kold vand undervejs. Vi kommer undervejs ind på Møns Klints geologiske og kulturelle historie, herunder historien om Liselund, Myten om Klintekongen, Klintens opståen mv.

Horndrager Møn

Møns Klint med nyudsprungen bøg sidst i april

Håber vi ses!

Naturblokken